Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

  1. #1
    Larry Normandin norm1909's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Ellenburg Ceter, NY
    Posts
    8,744

    2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    THANK YOU FOR YOUR PATIENCE!!

    Please CLEARLY identify your picks (i.e. highlight the team you pick to win, or predict a score (no extra points given though), or use Team A @ Team B – Winning Team). Highlighting preferred.

    Rules are simple – pick the winning team for each match up, 2 points should your team win, 1 point for a tie (of course if you predict a tie and a tie occurs, you get 2 points).

    All picks must be posted by the start of the first game on each given night - any posts/EDITS after the EARLIEST game start will VOID all picks for that night.

    This week's games:

    Friday, November 20:

    FINAL: Concordia (MN) @ St. Olaf - Tie
    FINAL: St. John's @ St. Thomas
    FINAL: Lake Forest @ Adrian
    FINAL: Finlandia @ Marian
    FINAL: Northland @ Lawrence
    FINAL: St. Norbert @ Wis-River Falls
    FINAL: Wis-Eau Claire @ Wis-Superior - Tie
    FINAL: Concordia (WI) @ Augsburg
    FINAL: Bethel @ Gustavus Adolphus
    FINAL: Saint Mary's @ Hamline
    FINAL: Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    FINAL: Concordia (WI) @ Augsburg
    FINAL: Concordia (MN) @ St. Olaf - Tie
    FINAL: Lake Forest @ Adrian
    FINAL: Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    FINAL: Finlandia @ Marian
    FINAL: Northland @ Lawrence
    FINAL: Gustavus Adolphus @ Bethel
    FINAL: Hamline @ Saint Mary's
    FINAL: St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    FINAL: St. Norbert @ Wis-River Falls
    FINAL: Wis-Eau Claire @ Wis-Superior

    Updated through Saturday 11/21

    SNChockey – 126
    Jacket Maverick – 122 – correctly picked all but the tie on 11/21!
    joeyc3402 – 122 (and forgot to pick a winner of the 11/21 St. Norbert @ Wis-River Falls game)
    Wormser-PointRC - 122
    CARDS rule the Burgh – 122
    outlaw88 - 122
    AVFC – 122
    LakerFan11 - 120
    LonelyStoutFan – 120 – correctly picked all but the tie on 11/21!
    norm1909 – 120 – correctly picked all but the tie on 11/21!
    UCBadger – 118
    powerofyellowandblack - 116
    MW4Bucky&SNC – 118
    jacketfan 2002 - 118
    jabber811 – 116
    LakerintheBrook - 114
    oldguard – 114
    SNCPRIDE – 114
    NorthernLite – 106
    bossman - 102
    BulldogProf – 97 – correctly picked all but the tie on 11/21!
    pointfan2 - 56
    Fritz62 - 29
    AlumnaUWS - 17
    gojackets - 17
    hockeyphan – 15
    Last edited by norm1909; 11-23-2009 at 09:50 AM.
    Larry Normandin
    SUNY Cobleskill '83-SUNY Plattsburgh '00

    Temper is one thing you can't get rid of by losing it.

    God gave everyone patience-The wise use it.

    Trust is like paper - Once crumbled it can never again be perfect.

    Twitter w/ Bob Emery

    WIRY (Windows Player)
    WIRY (Chrome/Android Player)

    Talk is cheap because supply exceeds demand!

    Pen pals

    D3HOCKEY.com

  2. #2
    Registered User
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kirkville, NY
    Posts
    692

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior

  3. #3
    Nate LePage, Siena '13 CARDS_rule_the_Burgh's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Plattsburgh, NY
    Posts
    3,885

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    Last edited by CARDS_rule_the_Burgh; 11-15-2009 at 10:54 PM. Reason: changing picks, but well in advance
    Plattsburgh CARDINALS
    SUNYAC Champ x23: 78, 79, 82, 83, 85, 87, 88, 90, 92, 93, 97, 98, 99, 00, 01, 02, 04, 08, 09, 11, 12, 15, 17
    ECACW Champ x11: 81, 82, 87, 92, 06, 07, 13, 14, 15, 16, 17
    NEWHL Champ x2: 18, 19
    NCAA DIII Champ x10-ish: 87, 92, 01, 07, 08, 14, 15, 16, 17, 19
    NCAA DIII Runner-up x4-ish: 86, 90, 06, 08
    NCAA DII Runner-up x2: 81, 82


    Vermont CATAMOUNTS
    HEA Runner-up x1:
    08
    ECAC Runner-up x1: 89
    ECAC DII Champ x2: 73, 74
    NCAA DI Frozen Four x2: 96, 09

  4. #4
    Oh so very, very tired
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Green Bay, WI
    Posts
    4,705

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf - St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas - UST
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian - Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian - Finlandia
    7:00 pm Northland @ Lawrence - Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls - SNC
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior - UWS
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg - Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus - Bethel
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline - Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout - Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg - Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf - St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian - Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout - Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian - Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence - Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel - Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's - St. Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls - UWRF
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior - UWS
    "Career highlights? I had two - I got an intentional walk from Sandy Koufax and I got out of a rundown against the Mets." - Bob Uecker

    Read my blog! gbsportsguy.wordpress.com

  5. #5
    Registered User
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,798

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior

  6. #6
    Top Shelf
    Join Date
    Jan 2002
    Location
    Amherst, WI
    Posts
    3,450

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    Wormser - Rowdy Crowd
    2008-2009 D-II/III Last Person Standing Champion
    2004-2005 D-II/III Last Person Standing Co-Champion
    2007-2008 D-II/III Last Person Standing Runner Up
    "...maybe I should be surprised about this, but then again, we are the Rowdy Crowd - everyone wants a piece. We are awesome." ~XYZ

  7. #7
    Homie don't play that!
    Join Date
    Feb 2003
    Posts
    3,616

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf - St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas - St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian - Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian - Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence - Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls - St. Norbert
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior - Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg - Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus - Gustavus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline - Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout - Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg - Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf - St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian - Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout - Stevens Point
    4:00 pm Finlandia @ Marian - Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence - Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel - Gustavus
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's - Hamline
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - St. Thomas
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior - Superior

  8. #8
    Registered User
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    177

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior

  9. #9
    Missing the hockey rink
    Join Date
    Mar 2002
    Location
    Kenosha, WI
    Posts
    2,045

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:
    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout


    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    Last edited by SNC23PRIDE; 11-19-2009 at 09:04 PM.
    You Just Can't Hide that Green Knight Pride!
    National Champs 2008, 2011

    St. Norbert Hockey Webcast
    UW-Stevens Point Hockey Webcast
    SNC's 2006 NCAA Tournament Run Pics
    SNC's 2007 Tournament Run Pics & Videos
    SNC's 2008 Tournament Run Pics
    UWSP Men's Hockey 06-07 Pics & Videos
    UWSP Men's Hockey 07-08 Pics & Videos
    2005 Honorable Mention: The Poster Formerly Known as Mr. Hockey’s “Benedict Arnold Award” for Outstanding Turncoat.

  10. #10
    Colorado
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Montrose, CO
    Posts
    1,112

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    --------------------------------------------------------------------------------
    Friday, November 20:
    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout


    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior

  11. #11
    bossman
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    64

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout (TIE GAME)
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior (TIE GAME)

    Let the games begin !!!

  12. #12
    Hockey's back, back again
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Westbrook, CT
    Posts
    504

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    Retired from the Fan Forum, but a Lakers fan forever!

    The poster formerly known as CTLovesOSULakerHockey (2005-08)

    Oswego State Class of 2007

    Oswego State Lakers: 2007 D-III National Champions and 2010 SUNYAC Champions!

  13. #13
    Go Bears! Go Cubs!
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Oswego,NY
    Posts
    3,347

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    2005-6 ECAC E/NESCAC Last Person Standing Champion
    2006-7 SUNYAC PICK 'EM Champion

    OSWEGO STATE GREAT LAKERS
    2006-7 DIII NATIONAL CHAMPIONS


    www.greenesalehouse.com

  14. #14
    Best Seat in the House
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Michigan
    Posts
    131

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Quote Originally Posted by norm1909 View Post

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    In.

  15. #15
    Done with Winter
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    The Real Titletown
    Posts
    5,168

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    Still No Championships - R.I.P. 3/23/2008

    "It's a great day to be great!" Greg Jennings 2/6/11

    "I don't step on toes, LittleJohn, I step on necks!" - C. Norris

    I've got the fever and the only prescription is more cowbell.

    2008 D3 Poster of the Year
    2007 D3 Tournament of Posters Champion
    2005-2006 D3 Rookie Poster of the Year
    Boycotting that steaming pantload Relevant Radio since 10/25/06!

  16. #16
    Veteran
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Madison, WI
    Posts
    829

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:
    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout


    Saturday, November 21:
    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    NCHAMIACMCHA Pick 'em Champion: 2006-2007, 2007-2008, 2008-2009, 2009-2010
    Last Person Standing Champion: 2014-2015

    St. Norbert
    National Champions: 2008, 2011, 2012, 2014
    NCAA Runner-Up: 2004, 2006, 2010, 2016
    NCAA Frozen Four: 2003, 2007, 2017
    NCAA Final Eight: 1997-1999, 2002, 2005, 2013
    NCHA Peters/Harris Cup: 1998, 1999, 2003-2005, 2007, 2008, 2010-14, 2017, 2018
    NCHA Champions: 1997-1999, 2002-2008, 2010-12, 2014, 2016

  17. #17
    Registered User
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    429

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior

  18. #18
    Registered User
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bellingham, WA
    Posts
    812

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - @ St. Cloud Municipal Athletic Complex
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    Artificial Intelligence is no match for natural stupidity.
    -Mayor Bloomberg

  19. #19
    I bleed "OLD GOLD"! jacketfan_2002's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    1,304

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20
    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf........... STO 5-1
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas............. SJU 4-3OT
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian................. Adrian 6-4
    7:00 pm Finlandia @ Marian..................... Marian 3-1
    7:00 pm Northland @ Lawrence................ Law 5-1
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls....... SNC 3-2
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior..... UWS 4-2 ENG
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg......... Augs 7-1
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus........ Bethel 3-2
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline................Hamline 4-1
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout....... Stout 3-1

    Saturday, November 21
    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg............. Augs 5-2
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf............... STO 4-1
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian...................... Adrian 5-1
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout........... Stout 3-2OT
    4:00 pm Finlandia @ Marian.......................... Marian 3-2
    4:00 pm Northland @ Lawrence..................... Law 6-0
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel............. GAU 4-3
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's.................... Hamline 6-3
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's - .............. STT 4-3
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls............ SNC 3-2
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior........... UWS 5-2
    'JACKET HOCKEY
    NCAA Champions: 2002
    NCAA Frozen Four: 1992, 1994, 1995, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2002
    NCHA Playoff Champions: 1994, 1997, 2000, 2001, 2002, 2006
    NCHA Champions: 1994, 2001, 2009
    WIAC Champions: 1992, 1994, 2002, 2003, 2004, 2009
    NAIA NATIONAL CHAMPIONS: 1976
    It's time to show the world what 'Jacket Hockey really is!!!!!!!!!!!!!!
    https://jackethockey.proboards75.com/index.cgi

  20. #20
    UC's original USCHO poster
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Utica, NY
    Posts
    5,178

    Re: 2010 NCHAMIACMCHA Pick'em Week 4

    Friday, November 20:

    7:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    7:00 pm St. John's @ St. Thomas
    7:00 pm Lake Forest @ Adrian
    7:00 pm Finlandia @ Marian
    7:00 pm Northland @ Lawrence
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    7:05 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    7:05 pm Bethel @ Gustavus Adolphus
    7:15 pm Saint Mary's @ Hamline
    7:30 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout

    Saturday, November 21:

    2:00 pm Concordia (WI) @ Augsburg
    2:00 pm Concordia (MN) @ St. Olaf
    3:00 pm Lake Forest @ Adrian
    4:00 pm Wis-Stevens Pt. @ Wis-Stout
    4:00 pm Finlandia @ Marian
    4:00 pm Northland @ Lawrence
    7:00 pm Gustavus Adolphus @ Bethel
    7:00 pm Hamline @ Saint Mary's
    7:00 pm St. Thomas vs St. John's
    7:05 pm St. Norbert @ Wis-River Falls
    7:05 pm Wis-Eau Claire @ Wis-Superior
    2016-2017 ECAC West Pick 'em Champion
    2013-2014 SUNYAC Pick 'em Champion
    2012-2013 NCHAMIACMCHA Pick 'em Champion
    2003-2004 SUNYAC Pick 'em Champion
    2004 Recipient of “The Poster Formerly Known as Mr. Hockey”’s Punxsutawney Phil Award for Outstanding Prognostication.
    2005-2018 Administrator of ECAC West Pick 'em & UCHC Pick 'em, the original D-III pick'em game; RIP
    2009 D-III TOP runner-up
    Wisconsin Hockey - NCAA Men's National Champions
    1973, 1977, 1981*, 1983*, 1990, 2006

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •